De jeugdzeilclub van Watersportvereniging De Helling: klein maar heel fijn! 

14 december 2023

De jeugdzeilclub van Watersportvereniging De Helling: klein maar heel fijn! 

WV De Helling aan de Lek bij Culemborg is een watersportvereniging met een enthousiaste jeugdzeilclub. Hier ligt de focus niet op het opleiden van wedstrijdzeilers maar echt op plezier maken op het water. Annechien Koch is een van de kartrekkers van het jeugdzeilen. Zij deelt met ons hoe de zeilopleiding een duurzamer karakter heeft gekregen en uitdaging en plezier op het water daarin zijn gewaarborgd.

Annechien: ’Onze vereniging is relatief klein, maar we hebben een hele enthousiaste eigen opleiding en jeugdzeilclub. We leiden op via het CWO omdat we het belangrijk vinden dat de jeugd goed leert zeilen, maar de focus ligt wel echt op plezier maken op het water.’

‘De Lek biedt prachtig, avontuurlijk en uitdagend vaarwater voor de wat meer ervaren zeiler. De beleving van je eigen woonomgeving vanaf het water geeft het zeilen echt een extra dimensie. De jeugdlessen geven we op het veilige en beschutte vaarwater van De Redichemse Waard, een afgraving aan  de Lek, iets stroomopwaarts van de vereniging.’

‘Dit rustige vaarwater is een unieke plek om kinderen in een veilige omgeving zonder beroepsvaart hun zeillessen te laten volgen. We beginnen en eindigen de les in de haven van Culemborg of we wisselen op het strandje bij de afgraving. Met meer ervaren zeilers varen we bij goede omstandigheden ook op de Lek.’

‘Als vereniging beschikken we over negen Optimisten en drie Topazen, waar je ook met twee personen in kunt varen. De Topaz is geschikt voor kinderen vanaf 12, of jongere kinderen in bezit van een CWO II diploma in de Optimist. We hebben ongeveer een jaar geleden onze drie Laser Pico’s ingeruild voor de Topaz. Voordat we de overstap gingen maken, hebben we bij andere zeilscholen geïnventariseerd waar de jeugd bij hen enthousiast van werd.  En de bouwer van de Topaz zit hier in de buurt, dus dat maakte de aanschaf erg laagdrempelig.’

‘De Topaz is een wat volledigere boot, die net iets meer uitdaging biedt. Het is een praktisch gebouwde boot die je eventueel ook nog kunt uitbouwen met een gennaker. Je kunt hem dus in je eentje varen, met z’n tweeën, en ook dat kan dan nog weer uitdagender. Het is sowieso een snelle boot en heerlijk voor de kinderen om in te leren zeilen. We moeten ervoor waken dat ze hier de Optimist niet te snel verlaten, want ze vinden het allemaal stoer in zo’n tweemansboot.’

‘We doen het echt samen’

De Lek is niet alleen een mooi zeilgebied, je kunt er ook goed kanoën, sloeproeien en wedstrijdroeien. Bij WV De Helling zijn alle verschillende disciplines ondergebracht. Het zeilen is opgedeeld in jeugdzeilen en een volwassen zeilclub met twee valken die gezamenlijk beheerd worden.

‘Juist doordat we alles samen doen en goed samenwerken, loopt het zo goed,’ legt Annechien uit. Het is een hele diverse groep mensen met de liefde voor de watersport als gemene deler. Onze materiaalman Johan zorgt er altijd voor dat onze vloot, begeleidingsboten en motoren in goede conditie zijn. Zo zit er op elke plek binnen de vereniging iemand met specifieke expertise en samen houden we het draaiende.’

Heb je tips voor andere verenigingen? 

‘Als ik nu terugkijk op alle ontwikkelingen, denk ik dat wij het onszelf niet ingewikkelder hebben gemaakt dan nodig. Bijvoorbeeld door niet nog meer dan het jeugdzeilen aan te willen bieden. Het is een goede zet geweest dat we onze Optimisten vloot hebben uitgebreid met 2-mans zwaardboten. Hierdoor hebben we onze oudere jeugd weten te behouden en groeien ze zo in een instructeurs rol. We hebben echt weleens gedroomd van uitbreiding, we hebben goede zeilers op de vereniging, die ook hun zwaardboot cwo 4 hebben. Maar wanneer je opleidingen voor zwaardboten gaat toevoegen, worden ook de eisen voor instructeurs hoger. En eigenlijk zijn we daar te klein voor.’ 

‘We realiseren ons heel goed dat we moeten blijven lobbyen om de aanwas van nieuwe instructeurs en mensen die kunnen helpen. Er zijn veel instructeurs die hier al vanaf jongs af aan varen, maar ook mensen die gewoon aan komen waaien, of ouders die komen helpen. Iedereen is welkom! Dat gaat nu heel goed, maar door natuurlijk verloop blijven we altijd op zoek naar nieuwe krachten die onze vereniging komen versterken

‘Ik ben heel blij dat de opleiding echt goed in elkaar zit nu, zodat we het ook aan de instructeurs kunnen overdragen die nu actief zijn. Ik blijf wel betrokken, maar kan het nu ook goed overdragen, waardoor daar ook voor hen weer een mooie uitdaging ligt.’

Deel dit artikel:

De partners van het Watersportverbond